Hava Durumu

Piyasayı Uşak belirliyor

Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Demir,Uşak'ta ki iki firmanın tekel gibi davranarak koyunlardan elde edilen yünün değerinden daha düşük alındığını ve bu firmaların bölgede tekel gibi davrandığını iddia etti.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2021 03:39
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2021 03:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyaturktv.com/
Piyasayı Uşak belirliyor

Küçükbaş hayvan üreticileri, hayvanlarının kırkılmasından sonra çıkan yapağıların çok düşük fiyatla alınmasına tepki gösterdiler.
Küçükbaş hayvan üreticileri adına konuşan Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Demir, “Biz küçükbaş hayvanların kırkılmasından sonra çıkan yapağıları önceden değerinde satıyorduk.

Şu an pandemi de bahane edilerek 2018 yılında 4,5 TL’ye verdiğimiz yapağılara 1,5 lira ile 2 lira arasında fiyat veriyorlar. Biz bu şartlarda bu yapağıları satmak istemiyoruz. Geçen sene biz hayvanlarımızı kırkıcılara 8 liradan kırktırırken bu sene fiyat 10 liraya çıktı.

Bütün her şeye zam gelirken, her geçen sene yapağı fiyatlarının düşmesinin nedenini yetkililerden öğrenmek istiyoruz. Merinos Fabrikası kapanmadan önce yapağılarımızı değerinde satıyorduk. Biz bu fiyatların düşmesinin nedenini Merinos Fabrikası'nın kapanmasıyla birlikte 
Uşak’ta bulunan iki firmanın tekel gibi hareket etmesinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu şekilde olursa yapağılarımızı satmak yerine, örgütlenerek biriktirip yakacağız. Bunun buralara gelmemesi için ilgililerin bir an önce sesimize kulak vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İlkbahar mevsiminde koyun ve kuzudan kırkılan tüylere yapağı deniliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.