Hava Durumu

MİLYONLARCA LİRALIK YATIRIM BÜROKRASİYE TAKILDI

Uşak'ın tek tıbbi aromatik bitkisel ürün üreticisi Beralife siyasete ve bürokrasiye takıldı. Refik Tuncay aile işletmesi olan BERALİFE üretimini durdurma aşamasına geldiğini ancak gelinen noktada bölge çiftçisinin de bundan zarar göreceğini dikkate alarak üretime devam ettiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2022 22:04
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2022 22:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyaturktv.com/
MİLYONLARCA LİRALIK YATIRIM BÜROKRASİYE TAKILDI

Tıbbi aromatik bitkiler sektörünün önemli markalarından olan BeraLife, üretim yelpazesinde bulundurduğu 220 farklı çeşitle Uşak ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. 2016 senesinde aspir, çörek otu gibi doğal ürünlerin yağlarını çıkararak üretime başlayan BeraLife, günümüzde 220’den fazla ürün üretimine başladı. Yaptığı üretimle Uşak pazarına da çeşitli destekte bulunan BeraLife, ülkede yetiştirilen çörek otunun da yüzde 17’sinin Uşak’ta yetiştirilmesini sağladı.


Fabrikanın yönetim kurulu üyesi olan Refik Tuncay, Uşak’ta işimiz neticesinde tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine ön ayak olduklarını belirtti. Tuncay, “Şu anda Türkiye’nin çörek otunda mesela yüzde 17’si Uşak’ta üretiliyor, bunun mimarı da biziz dersek bencillik etmiş olmayız herhalde. Uşak bölgesinde aromatik bitki yetiştiriciliğinde lavanta, çörek otu, aspir gibi ürünler baya ileri düzeye çıktı. Biz çiftçilerimizi, teşviklendirme gibi çalışmalar sonucunda Uşak’ta da aromatik bitki yetiştiriciliği üst düzey hale getirdik” şeklinde konuştu.

İkiyüzbin Euroluk TKDK Projemiz çöp oldu!. 
Uşak
’ta hayata geçirilecek olan yeni fabrikanın açılışında bölge belediyesi ile sorunların çıktığını da sözlerine ekleyen Refik Tuncay, 2023 senesinde 50 işçiye istihdam sağlama hedeflerinin aksadığını söyledi. Refik Tuncay, “Kendi alanımızda şuan burada 16 kişi çalışıyor, hedefimiz 2023’te 50 kişiydi. Bir kaç sıkıntımız oldu. Tarımsal Kalkınma dan 2019 senesinde proje müracaatımız oldu. Onaylandı projemiz, proje fabrikamızı meydana getirdik. Kendi belediyemizdeki bazı sıkıntılar yüzünden fabrikamızı açmayı başaramadık, yatırım yarım yamalak kaldı. 50 işçi ve üretim konusunda şu anda ağır aksak gidiyor. Çiftçilerimizi tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliğine özendirerek kendi bölgemizde yaptığımız milyonlarca liralık yatırımın yanısıra bölge insanımıza da katma değer sağlayacak böyle bir yatırım, Kızılcasöğüt Belediyesinin keyfi davranışlarıyla nedenini bilmediğimiz bir şekilde maalesef engellendi. Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile birlikte yaptığımız toplamda 200 Bin euroluk bir proje yatırımı maalesef bu nedenle gerçekleşmedi. Kızılcasöğüt Belde Belediye Başkanı Sayın Güngör Oral ve yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerden de resmi yazışmalardan da hiç bir sonuç alamadık ve maalesef konuyu hukuka taşımak zorunda kaldık. Şayet üretimimize ve bölgedeki çiftçinin kalkınmasına yönelik bir tehdit varsa bu kim olursa olsun veya tehdit nereden gelirse gelsin hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız ve Türk yargısı eminim çiftçimizin leyhine bir karar verecektir” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.