Hava Durumu

MERKEZ BANKASI DÖVİZ BÜFESİ Mİ?

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Merkez Bankası rezervlerinde eriyen 128 milyar dolara ilişkin “Yapılan açıklamaların hepsi kısmi, yanlış ve yanıltıcıdır. Doğru olmayan bilgi ve verilerle laf ve rakam kalabalığına getirilerek halkımız yanıltılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2021 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2021 13:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyaturktv.com/
MERKEZ BANKASI DÖVİZ BÜFESİ Mİ?

DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı Çanakcı, Merkez Bankası’nda eriyen 128 milyar dolar hakkında AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yaptığı açıklamaların halkı yanılttığını belirtti. Çanakcı, “Halkımıza ‘Şükredin ki hayali ve bedava döviz satışı gerçekleştirmedik’ mi demek istiyorlar?" diye konuştu.

Çanakcı, şunları söyledi:

"HİÇBİR ANLAMI YOK: Gerek Sayın Canikli’nin gerek Merkez Bankası Başkanı’nın ‘bu rezervler şu kaleme, bu alana gitmiştir’ şeklindeki açıklamalarının hiçbir anlamı yok. Satan varsa mutlaka bir alan da vardır. Halkımıza ‘Şükredin ki hayali ve bedava döviz satışı gerçekleştirmedik’ mi demek istiyorlar? Elbette satılan bu dövizleri birileri risklerini azaltmak ve pozisyonlarını kapatmak için aldı. Onlar riskini azaltırken, pozisyonlarını kapatırken Merkez Bankası rezervi eksi 60 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. İşte bu nedenle ülkemizin riskleri tarihi en yüksek seviyelere çıktı. Halkımız ağır bir bedel ödemeye mahkum edildi.

REZERVLERİN ÇARÇUR EDİLMESİ DEĞİLDİR DE NEDİR?: Merkez Bankası Başkanı ve diğer yetkililer, bu satışları finansal istikrarı sağlamak, kurları, faizleri, enflasyonu kontrol etmek için gerçekleştirdiklerini söylüyorlar. Gerçek, fiili tabloya bakalım. Döviz kurları da faizler de enflasyon da çok daha yüksek seviyelere çıkmıştır. Bu, döviz rezervlerinin çarçur edilmesi değil de nedir Allah aşkına?”

"MERKEZ BANKASI DÖVİZ BÜFESİ DEĞİLDİR"

Yapılan açıklamaların hükumetin başarısızlığının açık bir itirafı olduğunu kaydeden Çanakcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükumet adına birisi çıkıp, ‘Aslında bu kadar rezerv hiç olmadı ki satalım’ diyor, diğeri çıkıp ‘Aslında satılan döviz 128 milyar dolardan da fazla, 160 milyar dolar civarında’ diyor. Hangisine inanacağız? Yapılan açıklamaların hepsi kısmi, yanlış ve yanıltıcıdır. Doğru olmayan bilgi ve verilerle laf ve rakam kalabalığına getirilerek halkımız yanıltılmaya çalışılmaktadır. Merkez Bankası bir döviz büfesi değildir. Döviz talebinde geçici şoklara bağlı ani sıçramalar söz konusu olduğunda finansal istikrarı korumak için düzenli döviz satış ihaleleri gerçekleştirebilir. Ancak bu ihalelerin ve döviz müdahalelerin açık ve şeffaf biçimde yapılması gerekir.

"MERKEZ BANKASI BAŞKANI’NA SORULAR"

Türkiye’nin büyük bir ekonomik güven krizinden geçmekte olduğunu ve yapılan açıklamaların güveni iyice sarstığını belirten Çanakcı'nın, partisi adına Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’na yönelttiği bazı sorular şunlar:

“- Döviz piyasalarına müdahale etmek gerekli idiyse bunu Merkez Bankası olarak neden siz doğrudan yapmadınız da Hazine Müsteşarlığı’yla bir protokol yaparak kamu bankaları üzerinden dolambaçlı bir şekilde gerçekleştirdiniz?

- Niçin her yıl başında açıkladığınız “Para ve Kur Politikası” metninin “Döviz Likiditesi Yönetimi” bölümünde bu mekanizmaya ve satışlara hiçbir bilgiyi paylaşmadınız?

- Niçin dalgalı kur rejimine aykırı biçimde bu satışları gerçekleştirdiniz?

- Niçin bu satış ve müdahalelerin sonuçlarını geçmişte yapıldığı gibi şeffaf bir biçimde Merkez Bankası’nın internet sitesinden duyurmadınız?

- Satışları pandemiyle ilişkilendiriyorsunuz. O zaman niçin 2017’de Hazine Müsteşarlığı’yla böyle bir protokole ihtiyaç duydunuz?

- Sattığınız rezervleri bugünkü kurlar ile yerine koymak isterseniz arada ne kadarlık bir fark söz konusudur?”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.