Hava Durumu

Manisa’da üzüm bağlarını don vurdu

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümünün üretildiği Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde hava sıcaklıkları -3 derecelere düşmesi üzüm bağlarında don olayının yaşanmasına neden oldu.

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2021 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2021 16:37
https://www.medyaturktv.com/
 Manisa’da üzüm bağlarını don vurdu

 Don felaketinden dolayı çiftçilerin büyük bir üzüntü içerisinde olduğunu söyleyen Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, “Bu afet neticesinde rekoltede düşüklük bekliyoruz. Bağlardaki ilk doğuşlar üzümlü doğuyor. Bu bağlarda tekrardan doğuş olacak ancak üzümlü ya da üzümsüz olduğunu bilemiyoruz” dedi.

Üzümün başkenti olarak nitelendirilen Manisa’nın Saruhanlı ilçesi don felaketiyle sarsıldı. Dünyaca ünlü kurutmalık çekirdeksiz Sultani üzüm üretiminin yapıldığı ilçede sabaha karşı hava sıcaklıklarının -3 derecelere kadar düşmesi nedeniyle yemyeşil olan bağlar karardı. Sezonun üzüm tomurcukları gelen soğuk havayla birlikte kuruyarak dökülürken, 110 bin dekar alanda tarımı yapılan üzüm bağlarının neredeyse tamamında don nedeniyle hasar meydana geldi. Bağlardaki don hasarının tespiti için çalışma başlatılırken Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, sigortası bulunan çiftçilere çağrıda bulundu. Sigorta eksperleriyle birlikte bağlarına gitmelerini isteyen Okur, hasar tespiti yapmalarını istedi.

Başkan Okur, “26 Mart akşamı Saruhanlı’da don afeti yaşandı. Hava sıcaklıklarının akşam saatlerinde -3 dereceye kadar düşmesi bağlarımızda don afetine neden oldu. Henüz hasarın tespitini yapamıyoruz. Ama 110 bin dekar arazinin tamamında bu hasarın olduğu belirtilmekte. İleride İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile yapacağımız araştırmalar neticesinde hasar oranını kesinleştireceğiz. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte vatandaşlarımızdan dilekçe alarak mağduriyetleri bildireceğiz” dedi.

“Allah daha fazla afet göstermeden bunu atlatırız”
Bu akşam saatlerinde yeniden don olayı yaşanmasını beklediklerini sözlerine ekleyen Okur, “Bu akşam da bir soğuk beklenmekte. Yarından itibaren hasar gören çiftçilerimizin sigorta şirketlerine müracaat edip hasar tespitinde bulunmalarını istiyoruz. Eksperlerin gelip bir an önce bağlardaki zararı tespit etmelerini umuyoruz. Çiftçilerimizin bağlarında yağmurlama sistemi var. Bu sisteme göre çiftçimiz bir az olsun bağını soğuktan koruyabiliyor. Bazı yerlerde bu da yeterli olmuyor. Sıkıntımız da var. Allah daha fazla afet göstermeden bunu atlatırız” diye konuştu.

“Bu afet neticesinde rekoltede düşüklük bekliyoruz”
Don felaketi nedeniyle rekolte kaybı yaşanacağını beklediklerini söyleyen Başkan Okur, “Bu afet neticesinde rekoltede düşüklük bekliyoruz. Bağlardaki ilk doğuşlar üzümlü doğuyor. Bu bağlarda tekrardan doğuş olacak ancak üzümlü ya da üzümsüz olduğunu bilemiyoruz. Ancak ilk doğuşların yüzde 80’i üzümlü gerçekleşir. Bundan sonrasını da Allah bilir. Zarar gören çiftçilerimiz TARSİM’e başvurup ekspertizleri çağırsınlar” ifadelerini kullandı.
Başkan Okur, olası yaşanabilecek don olayı nedeniyle çiftçilere uyarıda bulundu.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde gece yaşanan don olayından sonra Turgutlu bağlarında ve meyve üretiminde rekoltenin düşmesinden endişe ediliyor. Manisa Ziraat Odaları İl Koordinatörü ve Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol çiftçinin ürününde zarar olduğunu belirterek, bağlarda, erik ve kiraz ağaçlarının dondan etkilediğini dile getirdi.

Manisa'da gece yarısı eksi 3 derecelere kadar düşen hava sıcaklığının ardından birçok ilçede don olayı yaşandı. Özellikle yeni göz vermeye başlayan üzüm bağlarında ve çiçek açan meyve ağaçlarında etkili olan don olayının ne kadar bir alana zarar verdiği 2-3 gün içinde tamamlanacak olan çalışmaların ardından netlik kazanacak. Don olayının bu gece de etkili olması beklenirken Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol damlama sulama sistemlerinin çalıştırıldığı ekili alanlarda don olayının daha az zarar verdiğini söyledi.

 Alaşehir ilçesinde son 3 gün boyunca kar yağışı etkili oldu. Yağan karın ardından hava sıcaklıklarının sıfırın altına düşmesi dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzüm bağlarında hasara neden oldu. Geçtiğimiz haftalardaki güneşli hava nedeniyle tomurcuklanan üzüm dalları soğuk hava nedeniyle karardı. Bağlarda incelemelerde bulunan Alaşehir Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Ziraat Odası ekipleri zararın yüzde 90'lara ulaştığını tespit etti.

Yapılan incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Alaşehir Ziraat Odası Danışmanı Ziraat Mühendisi Dündar Yalçın, çiftçilerin zarar tespiti yaptırmaları çağrısında bulundu. Dündar, "25 Mart ve 26 Mart gecelerinde bölgemizde oluşan soğuk hava zararları don zararı bariz bir şekilde ortaya çıkmış olup, özellikle Alaşehir’in doğu bölgesi olan Sarıgöl sınırına kadar olan köylerimizde zararlanma ciddi bir şekilde olmuş olup, özellikle erkenci çeşitlerde superior gruplarında bu zararlanma yüzde 25 yüzde 90 arasında gerçekleşmiştir. Çekirdeksiz sultaniye üzümde ise yine aynı bölgelerde yaklaşık yarı yarıya yakın bir zarar söz konusudur. Diğer bölgelerimizde zarar düşük seviyede gerçekleşmiş olup, bu bölgelerde düşük gerçekleşmesinin sebebi herkes tedbirini aldı. Sulama, damlama sulama yöntemleri, fıskıyeleri açma, eski usullerden saman ve lastik yakma olaylarını gerçekleştirdiler. Üretici ürününü ve kendisini garantiye almak istiyorsa kesinlikle ve kesinlikle tarım sigortası yaptırtmak zorunda" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.