Hava Durumu

Trafik kazalarında kullanılacak

Uşak Belediyesi, Banaz Belediyesi’ne kaza kırım aracı hibe etti. Kaza kırım aracını Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz teslim etti.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2021 03:11
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2021 03:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyaturktv.com/
Trafik kazalarında kullanılacak

Uşak Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve jeneratörü ile birlikte toplam beş parçadan oluşan hidrolik kaza kırım aracı, Banaz Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Trafik kazaları, deprem ve oluşabilecek diğer doğal afetlerde ihtiyaç dahilinde kullanılması amacıyla Banaz Belediyesi’ne devredilen cihaz tüm detaylarıyla Banaz ekibine anlatıldı. Her türlü sert metal aksamı kırma ve kesme özelliği bulunan cihaz, aynı zamanda jeneratörünün ürettiği güç sayesinde metallerin arasını açma ve dar alanlarda sıkışan kişiyi kurtarabilmek adına boşluk oluşturma özelliklerini taşıyor.


Meydana Gelen Ciddi Kazalarda Kullanılacak

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz konuya ilişkin açıklama yaparak ellerinde 3 adet kaza kırım ekipmanı bulunduğunu ve bir tanesinin fazlalıktan dolayı kullanılmadığını belirtti. Yaptıkları fizibilite çalışmaları sonucu, işlek karayollarından Ankara – İzmir güzergahı üzerinde bulunan Banaz’da kırım aracına ihtiyaç duyulduğunu tespit ettiklerini aktardı.

Kurnaz, Uşak merkeze uzak noktalarda yaptıkları araştırmalarda en işlek ve cihaza en ihtiyaç duyan bölgeyi belirlediklerini kaydederek şöyle konuştu:

“Hidrolik Kaza Kırım Aracının hibe edilmesine yönelik Uşak Belediye Meclisimizde karar alındı. Gerekli izinlerin ardından Banaz Belediyesi’nin de bu konuda talepte bulunmasıyla hibe işlemi gerçekleştirildi. İhtiyaç olmamasını dilemekle birlikte, olası kaza ve benzeri durumunda artık Banaz ilçemizin bulunduğu bölgede daha hızlı ve etkin bir müdahale gerçekleştirilebilecek.” dedi.


Tatbikat Yapan Ekipler Kırım Aracının Çalışma Prensiplerini Anlattı

Hidrolik kaza kırım aracı olarak bilinen beş parçalık bu ekipmanın İtfaiye ekipleri için hayati önem taşıyan bir parça olduğunu kaydeden Uşak Belediyesi İtfaiye Müdürü Kudret Aydın ise, “Bu ekipman trafik kazalarında olaya ivedi şekilde müdahale edilebilmesine ve güçlü yapısıyla yaralı vatandaşlarımızın sıkıştığı yerden hızlı bir şekilde çıkarılmasına olanak sağlıyor. Dolayısıyla bu aracın kullanıldığı müdahalelerde ölümlü kaza riski azalıyor. Banaz İtfaiyesi’nin elinde böyle bir ekipman bulunmuyordu. Biz Meclisimizin çıkardığı karar sonrası gerekli izni aldıktan sonra harekete geçtik ve ekipmanlarımızın bakımlarını yaptırarak Banaz İtfaiyesi'ne götürdük. Burada Uşak İtfaiyemizde görevli arkadaşlarımız ekipmanı çalıştırarak bir tatbikat gerçekleştirdi ve Banaz İtfaiyesi’ndeki arkadaşlarımıza cihazın nasıl çalıştığını anlattı. Biz elbette bu tip ciddi kazaların hiç yaşanmamasını ve bu cihazların kullanımına gerek kalmamasını arzu ediyoruz ancak maalesef bu tip durumlar yaşanıyor ve ne kadar çok insanımıza yardımcı olabilirsek bu bizi o kadar mutlu ediyor.” dedi.


Hidrolik kaza kırım ekipmanı Banaz Belediyesi Ek Hizmet Binasında gerçekleşen tatbikatın ardından Banaz Belediyesi’ne hibe edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.