Hava Durumu

Biden: "Affetmeyeceğiz, soracağız!"

Afganistan'ın başkenti Kabil'de toplamda 6 patlama yaşanırken, ABD'li 12 asker de hayatını kaybetti. Yaşanan gelişmelerden sonra tüm programını iptal eden ABD Başkanı Jode Biden, Afganistan'daki patlamalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2021 00:48
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2021 00:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyaturktv.com/
Biden: "Affetmeyeceğiz, soracağız!"

Afganistan'ın başketi Kabil'de art arda yaşanan patlamalar sonucu tüm dünyanın gözü bölgeye döndü. ABD Başkanı Jode Biden, Afganistan'daki patlamalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"BÜYÜK BİR KARADELİĞE ÇEKİLMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUZ"

Durumu an be an takip ettiklerini ifade eden Başkan Biden, "Sürekli güncellenen bir durum var. Hayatını kaybeden ABD askerleri bizim için kahraman olarak anılacaktır. Dünya tarihinde hiç görülmemiş bir tahliye sürecinin içinde bulundular. 70 binden fazla insanı tahliye ettiğimizi söyleyebilirim. Eşimle birlikte kalbimizin acıdığını ifade etmek isterim. Dünyadaki önemli bir askeri gücü elinde bulunduran bir ülke olarak geçtiğimiz 6 ay içerisinde görüntüye baktığımız zaman eve dönen askerleri, Irak'taki askerin eve dönüşünü düşünüyorum. Bir sürü dersler çıkardık. Büyük bir karadeliğe çekilmiş gibi hissediyoruz ve buradan çıkış göremiyoruz" dedi.

"HER ŞEYİN HESABINI SORACAĞIZ"

"Unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve sizi bulup her şeyin hesabını soracağız" diyen Biden, "Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde birçoğumuz şunu düşünmüş olabilir. DEAŞ'in gözleri açıldı. Art arda üzerimize bu saldırıyı yapmayı planlıyorlardı. Bu misyon bizim için çok tehlikeliydi. Bu misyonu bu noktaya kadar yürütmeyi başardık. Bu şekilde ilerleyeceğini biliyorduk. Bu saldırıları bekliyorduk. Tahliye sürecini devam ettireceğiz ve misyonumuzu tamamlyacağız" diye konuştu.

DEAŞ'ın peşinden gitmeyi planladıklarını belirten Joe Biden, "Burada bir hata olmadı. Bence Savunma Bakanlığı bu konuyu çok güzel açıkladı. Durum şu şekilde, Taliban'a geçen güç durumu bizim de durumumuzu değiştirdi. DEAŞ durumu göründüğünden farklı olabilir. Taliban'dan talep ettiğimiz şeyler sağlandı ve sağlanmaya devam ediyor. Aradığımız insanları buluyor ve tahliye etmeye devam ediyoruz. Bu kapsamlı bir operasyon ama herkes kendi çıkarına bakıyor. Taliban'ın oradaki askeri durumu bizim için önemli. Çünkü bize sağladıklarından dolayı. Orada bulunan komutanlar da aynı şekilde düşünüyorlar. Taliban ve DEAŞ arasında farklı bir durum söz konusu. Otel civarında çıkan patlama bununla ilişkili" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.