CHP'li Karaoba Halktv'de soruları yanıtladı

Son Güncelleme : 22 Şubat 2021 14:02
CHP'li Karaoba Halktv'de soruları yanıtladı

CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba,Halktv'de Eylül Han Tezel'in moderatörlüğünü yaptığı "İl Başkanları Halktv'de" programına katılarak soruları yanıtladı. Karaoba Uşak'ın sorunlarını anlatarak iktidara yüklendi.

Kahramanmaraş'lı Dr. Ali Karaoba Uşak'ın tanıtımıyla sözlerine başladı.
Karaoba, "Uşaklılar 182'den randevu almakta zorlanıyor" 

182 Randevu servisinden Uşaklılar 15 gündür randevu alamamaktan şikayet ediyorlar. Covid-19 İçin mücadele ederken normal hastalığı olan hastaları tedavi etmezseniz, sadece özel hastaneye yönlendirirsiniz ve bu ekonomik sıkıntılar içinde de vatandaşın daha çok ezilmesine sebep olursunuz. Üniversite işine gelince, tabi üniversitenin şehre katkısı çok büyük. Gençler geldiği zaman bakış açısı değişiyor nerde geçlik varsa kalkınma orada oluyor. Askeri birlikler üniversiteler şehrin ekonomisine çok ciddi katkılar sunuyor. Uşak Üniversitesinin 34 Bin nüfusu var. Tıp Fakultesi var ama tıp fakultesinin hastanesi yok. Afile ederek mevcut devlet hastanesinin içersinde fakulte hastanesi olarak hizmete devam ediyorlar. Oysa Üniversite hastaneleri,hastaların seçilerek gideceği ve araştırmanın doğru yapılacağı yerlerdir. Hizmet hastanesinden çok araştırma hastanesi araştırma hastanesi ama hep kervanı yolda dizmeye çalıştıkları için bunda da yine kervanı yolda dizmeye çalışıyorlar yalnız ülkede dizilecek kervan bile kalmadı" dedi.

"Aşağıya Bakmayacağız"
Boğaziçi Üniversitesi eylemleri ile alakalı olarak konuşan Dr. Ali Karaoba,Uşak'tan yapılan protestolara "Aşağıya bakmayacağız" sloganıyla kısa adı VELİDER olan ve asla siyasi bir taraf olmayan Veliler Derneğinin yaptığı protestoya destek verdiklerini belirterek "Eskiden insanlar üniversitenin kalitesine bakarak üniversite tercihini yaparken son dönemde öğrenciler şehrin ekonomisine bakarak tercih yapmak zorunda kalıyorlar. Yani siz asgari ücretle geçinen bir öğrenciyi İstanbul'a gönderirseniz çocuğun okulu bırakıp gelmesine, belki aç kalmasına sebep olacaksınız. O yüzden bizim gibi küçük şehirlerde kurulan üniversiteler daha çok tercih ediliyor. Çünkü ulaşım daha kolay, geçim büyükşehirlere nazaran biraz daha kolay,üç beş kişi toplandığında çok uygun fiyata bir ev tutulabiliyor" dedi.

Uşak'ın temelleri çok eskiye dayanır ama VİZYON yok...
Eylül Han Tezel'in Halk Uşak için ne yapabilir sorusu üzerine Karaoba "Uşak'ın temelleri çok eskiye dayanır, Uşak'ta potansiyel çok ancak vizyon yok. Uşak'ı bu güne kadar doğru yönetip ülkemizde ve dünyada marka şehir haline getirebilecekken maalesef getiremiyoruz. Uşak'ta 32 cirit kulübümüz var ve geçen yıl Türkiye'de ciritte 1. olan bir şehrimiz var. Aşıklar şehri diyoruz yayamıyoruz,Karun Hazinelerini duyuramıyoruz. Karun Hazinelerini dünyada bilmeyen yok ama biz yeterince üzerinde durup Karun Hazinelerinin Uşak'a ait bir değer olduğunu bir türlü anlatamıyoruz ve Uşak'ın tanıtımında yönetimsel olarak tam bir vizyonsuzluk örneği sergilendiğini düşünüyorum. Her yere bir üniversite açmak mesele değil, eğitim alsanızda artık atamalar yaptığınız eğitime göre değil aldığınız torpile göre yapılıyor. Eğitim sistemini kafanıza göre değiştirerek kafanıza göre sağlık sistemini değiştirerek ülkenin geleceğini ipotek altına alırsanız bunun acısını hep birlikte yaşarız. Beyin göçünü durduramadığımız sürece sıkıntılar yaşarız,bu ülkeye gelen Suriyelilere verilen değer ya da kıymet bu ülkenin vatandaşına ve gençlerine verilmiyor. Ben bir sağlıkçı olarak söyleyeyim, bu ülkede bir özel poliklinik açmak isteyen Suriyeliden beş kuruş para alınmazken, nerdeyse 5 kuruş ruhsat parası dahi cebinden çıkmıyor ama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doktor bu işe girmek istediğinde cebinden milyonlarca lira ödeyerek bu işe yatırım yapıyor" dedi...

Murat Dağı'nın üstü Altın'dan daha değerlidir...
Çevre sorunlarına değinen CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, "Murat Dağına en yakın illerden birde biziz. Biz maden arama çalışmasının yapılacağını duyduğumuz ilk andan itibaren Uşaklılarla birlikte çevre köylerdeki vatandaşlarımızla birlikte onlarca araç tutarak ÇED raporu düzenlemek için oraya gelen yetkilileri orada karşıladık. Bölgedeki Milletvekillerimiz ve İl Başkanlarımızla birlikte orada çok ciddi bir mücadele verdik. Oraya gelip bir defa nefes alan herkes o oksijeni tüketen her insan buranın üstünün altından ne kadar değerli olduğunu anlar,bilir... Ama ülkeyi yönetenler sadece paraya endeksli bir politika güttüklerinden dolayı o bölgede yüzlerce yıldır yaşayan vatandaşlara hadi siz buradan gidin biz burada altın çıkartacağız noktasında hareket ediyorlar. Tek yaptıkları bu bölgede sus payı olarak çevre köylerden maden işçisi almak o kadar" dedi Dr.Karaoba Büyük Menderese bağlı olan Ulubey ve Banaz Çaylarının kirletilmesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Avgan beldesinde Avganlılar ve Uşaklı hemşehrilerimizle birlikte çok ciddi bir çalışma yürüttük. Burada çevre ile alakalı çevre derneklerimizle birlikte mücadele vererek bu bölgenin kirletilmemesi adına bir çok kez protestolar gerçekleştirdik. Bu esnada atık su arıtma tesisi bulunmayan ve  filtre kullanmayan yandaş şirketlere göz yumulduğunu gördük ve hiç bu konuyla alakalı hiç bir önlemin alınmadığına da şahit olduk. Bu işletmeler atıklarını hala bu derelere, çaylara boşaltıyor.Eskiden suyunu avucunuzla içebileceğiniz dereler ve çaylarda artık balıklar dahi yüzemez hale geldi."dedi...

Ülkeyi kutuplaştırmadan nemalanan bir iktidar ile karşı karşıyayız!.
Eylül Han Tezel'in özellikle çevre konularıyla alakalı siyasi ideoloji gözetmeksizin diğer şehirlerden il başkanları ya da milletvekillerinden yeterince destek alabiliyormusunuz sorusu üzerine Dr. Karaoba "Ülkeyi resmen böldüler, çevre konusu bizim ortak mücadele edebileceğimiz bir konu olmasına rağmen diğer şehirlerden veya il başkanları ve milletvekillerinden yeterli desteği göremedik ve bulamadık. Halbuki bu konu bizim hassasiyetle siyasi ideoloji gözetmeksizin üzerinde durmamız gereken bir konu ancak ülkeyi Alevi-Sünni,Kürt-Türk, Solcu-Sağcı,diyerek böldüler yani kutuplaştırdılar. Kutuplaşmadan beslenen bir hükümet var. Ne kadar çok toplumu kutuplaştırırsa, ne kadar çok toplumu gererse o kadar çok oy alacağını düşünen bir iktidar var. Yoksa burada çıkartılacak altın madeninin uzun vadede kansere neden  bu hastalık sadece Cumhuriyet Halk Partilileri seçecek değil. Sadece biz mücadele ederek şu an gerçi burayı durdurduk ama kadınlarımızı koruyacağız bunlardan,tecavüzlerden nasıl koruyacağız,çocuklarımızı mı koruyacağız? İşte paralarımızı çarçur ettikleri açık olmayan havalimanları için kime şikayet edeceğiz?" dedi.

Uşak Belediyesini batırdılar,gelen belediye yönetimi çok rahat sadece yollara yama yapıyor!..
CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba "Uşak Belediyesinin 2015-2019 arası Sayıştay raporu yok. Belediye Başkanının bile Uşak Belediyesinin ne kadar borcu olduğuyla ilgili en ufak bir fikri, bilgisi yok. Geçen dönem Belediye Başkanlığı yapan Akpli Uşak Belediye Başkanının yaptığı borç Uşak'ın geleceğini önümüzdeki 5 dönemi ipotek altına aldı. İnsanlar nasıl hizmet alacaklar,bunu aklamanın yolu var. Bu kimsenin babasının parası değil,vergilerimizle toplanan paralar, kafanıza göre harcama yapamazsınız,herkes istediğini yaparsa bu toplum ne hale gelir? Benim neredeyse nefes alıp vermemden dahi vergi alacaksınız ama bana hesap vermeyeceksiniz? Bugün işte bu yüzden İstanbul Belediyesi,Ankara Belediyesi,Eskişehir bu yüzden toplumda pozitif ayrımcılığa sebep oluyor. Bu belediyelerimizin yönetimi şeffaf olduğundan halkımızın takdirini kazanıyor. 

AŞIRI BORÇLANMAYLA HALKIMIZIN GELECEĞİNİ İPOTEK ALTINA ALIYORLAR!.
Karaoba "Bakın bugün Uşak Belediyesinde geçen bütçe  azami 237 Milyon lira olabilecekken bu rakam 500 Milyon lira olarak geçiyor. Toprak satışı ile bu rakamı bulabileceklerini sanıyorlar. Son 4 dönem belediyenin toprak satarak yaptığı kazanca bakıyorsunuz 30 milyonu geçmiyor. Bizim raylı sistemimiz yok,Uşak'a gerçek anlamda hizmet eden Uşak'ın vizyonunu geleceğini artıracak bir sistemimiz yok. Otopark derdimiz çok ciddi,caddeyi kapattılar anket yapıyoruz diye esnaf kan ağlıyor. Kiralar 30 ila 35 bin lira kadar çıktığı halde esnaf özellikle bu dönemde çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Peki Belediye ne yapıyor? Gelen belediye çok rahat sadece yama işi yapıyor. Hangi yol patladıysa gidip yama yapıyor hangi kaldırımda taş kalktıysa orayı düzeltiyor o kadar. 2013 Yılında Güney çevre yolu yapacağız dediler 2 yılda bitecek 2015'te bitireceğiz dediler yıl 2021 yılındayız daha yüzde ellisi bile tamamlanmadı, hala bitecek.Kuzey çevre yolu yaptılar bu bölgeyi imara açıp bir çok kazaya sebep oldular ve biz burada bir çok vatandaşımızı trafik kazalarında kaybettik. Yaptıkları işin nereye varacağını hesaplamadan sadece parasal bölümünü değerlendirerek yapıyorlar. Ulubey Eşme yolumuz yıllardır bitmiyor. Yani yapılan işin halka ne kadar çok yansıyacağından ziyade acaba bizim yandaşımız ne kadar çok para kazanır düşüncesiyle hareket ettikleri sürece ve merkeze liyakatsız insanlar getirerek çalıştırdığımız sürece ben bu toplumun çok ayağa kalkabileceğini düşünmüyorum. Biz rant için değil toplumun geleceği için siyaset yapıyoruz. Halka verdiğimiz vaatlerin inandırıcı olabilmesi için iktidar olmamız şart. Son dönem iktidara yürüyen bir millet ittifakı var. Bunun mimarı da Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Bulunduğumuz illerde Millet İttifakının birlikte hareket edebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Belediye doğru birşey yaptığında ya da ülkemizi yöneten kim olursa olsun doğru birşey yaptığında mutlaka takdir edip alkışlamak lazım. Bundan büyün halkımız yararlanıyorsa burada bir kamu yararı varsa her zaman desteklemeye hazırız. Ancak hiç birşey şeffaf değil. Uşak için söylüyorum Sayıştay raporu istiyoruz yok,belediyenin ne kadar borcu var diyoruz, bilmiyorlar,iştirak kurumu olarak UTAŞ diye bir şirket kurdular, belediyenin tüm araçlarını UTAŞ'a verdiler, belediyenin kasasını boşaltabilmek için Utaş'a tahsis ettikleri araçları yeniden Utaş'tan kiralayarak belediyeyi zarara uğrattılar. Biz bunları yıllardır söylüyoruz, 12 Milyon ne için kira ödüyorsunuz zaten bu arabalar belediyenin. Belediye bünyesindeki kafeteryaları çay bahçelerini UTAŞ'a verdiler, bir tane denetim yok. Ben bilerek özellikle gidip çay içerim oralarda,fiş yok adisyon yok, nasıl denetliyorsunuz bunu, bunlar babalarının çiftliği gibi yönetmeye başladılar ama bu sistemin değişmeye ülkenin normalleşmeye ihtiyacı var. İşte bu noktada bize çok ciddi işler düştüğünü biliyorum. Kendi illerimizde bu sorunları tespit edip halka bunları doğru anlatırsak, gönüldaşlık yaparsak kendimizi ifade ettiklerimizi daha sempatik bir tavırla çok rahat halkla iç içe çalıştığımızda iktidarında kaçınılmaz olacağını düşünüyorum" dedi...

Etiketler: CHP,Uşak İl Başkanı Ali Karaoba,Eylül Han Tezel,Halktv